Világszerte emberek milliói szenvednek bizonyos fokú laktózérzékenységben. Az egészségtelen bélrendszer negatívan befolyásolhatja a szervezet többi részét, és egyéb egészségügyi komplikációkhoz vezethet.
Az egészséges hasnyálmirigy feladata, hogy emésztőenzimek egész sorát választja ki a fehérjék, szénhidrátok, zsírok és a tejben található laktóz nevű cukor lebontására. Ezen a cikken keresztül megtudhatja, hogyan optimalizálhatja az emésztését, és mit tehet a bélrendszer egészségének javítása érdekében.
Az emésztőenzimek a hasnyálmirigyben készülnek
Az egészséges hasnyálmirigy emésztőenzimeket termel és választ ki. Az emésztőenzimek és az epe végül a vékonybélbe ürülnek, hogy megkezdjék az elfogyasztott ételek (szénhidrátok, fehérjék és zsírok) lebontását.
Problémák akkor léphetnek fel, ha a hasnyálmirigy enzimtermelő képessége meghibásodik, vagy ha a szervezet igénye meghaladja a hasnyálmirigy által termelt mennyiséget. Ez a működési zavar számos okból bekövetkezhet, többek között:
- Genetikai hajlam
- Betegség
- Sérülés/trauma
- Túlzott testmozgás
- Öregedés
- Toxikus expozíció
Hasnyálmirigy elégtelenség és EPI
A hasnyálmirigyben zajló rendellenes folyamat, az úgynevezett exokrin hasnyálmirigy- elégtelenség (EPI) hasi görcsöket, nem megfelelő emésztést, zsírt a székletben és a tápanyagok felszívódási zavarai miatt fogyást eredményez. Az EPI gyakori oka a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, amely olyan állapot, amely károsítja a hasnyálmirigy emésztéshez szükséges enzimek termelését. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladásos esetek legalább 70 százaléka krónikus alkoholfogyasztásból ered, és ezért alkoholistákkal együtt figyelhető meg.
Az EPI cisztás fibrózisban és cukorbetegségben szenvedő egyéneknél is előfordul. A cisztás fibrózis súlyosan érinti a tüdőt, túlzott nyálkatermelést okozva, amely bejuthat a gyomorba, ott felhalmozódhat, és blokkolhatja a hasnyálmirigy emésztőenzimek kiválasztását. A cukorbetegség csak az Egyesült Államokban 23,6 millió felnőttet és gyermeket sújt; az amerikai lakosság közel 8 százalékát.
Mi a laktóz intolerancia?
A laktózintolerancia a laktáz enzim (amely lebontja a tejtermékekben lévő laktózcukrot) termelődésének képtelensége, ami hasmenést, puffadást, görcsöket és gázokat okoz. A laktózintolerancia nem feltétlenül egy mindent vagy semmit típusú reakció. A tünetek a laktáztermelő képességtől és az elfogyasztott élelmiszerben lévő tejcukor mennyiségétől függnek.
A laktóz-intoleranciát olyan genetikai tényezők okozhatják, amelyek a laktáztermelés csökkenését vagy teljes hiányát eredményezik, beleértve a béllaktáz aktivitásának idővel bekövetkező fiziológiás csökkenését. Súlyosabb esetekben a laktózintolerancia a bélnyálkahártya vírusos, bakteriális vagy autoimmun gyulladásos reakciók által okozott károsodásának eredménye lehet. A jó hír az, hogy a legtöbb laktózintolerancia laktáz enzimpótlással enyhíthető.
Hány embert érint a laktózérzékenység?
A csökkent laktázaktivitás gyakorisága a populációkban nagymértékben változik: Észak-Európában közel 5 százalék, Ázsiában és Afrikában pedig több mint 90 százalék. Az előfordulási gyakoriság 6-15 százalékos.
Egyesült Államok lakossága.
Egy vizsgálat kimutatta, hogy amikor 27 személy nem tudta megfelelően megemészteni a teljes tejet, de később laktáz enzimet adtak hozzá, a 27 személyből 25-nél nem mutatkoztak a maldigesztáció (a tápanyagok nem teljes lebontása a gyomor-bélrendszerben) jelei.
Bizonyítottan emésztőrendszeri étrend-kiegészítő – DIGESTIVE+++
A DIGESTIVE+++ emésztőenzimek teljes skáláját tartalmazza, hasonlóan azokhoz, amelyeket a hasnyálmirigy természetes módon állít elő, hogy biztosítsa az étkezések során elfogyasztott különböző fehérjék, szénhidrátok és zsírok megemésztését. Tartalmazza továbbá a tejcukor lebontásához szükséges laktáz enzimet, amely számos élelmiszerben megtalálható. A tejcukor (laktóz) nemcsak a könnyen felismerhető tejtermékekben található meg, hanem a feldolgozott élelmiszerekben is, ahol nem olyan valószínű, hogy előre látjuk.
Ha Ön laktózérzékeny vagy részben laktózérzékeny, ez az enzim támogatja a tejtermékekben lévő laktóz megemésztését. A kiegészítőt a legjobb közvetlenül étkezés előtt fogyasztani, hogy evés közben aktiválja a célját. A DIGESTIVE+++ abban különbözik más étrend-kiegészítőktől, hogy emésztőenzimeket tartalmaz a fehérjék, szénhidrátok és zsírok lebontására. A fehérje enzimek különböző pH-tartományokban fejtik ki hatásukat a GI traktusban, és ezeket a DIGESTIVE+++ formula is tartalmazza.
5 módszer az emésztés optimalizálására
Az emésztés optimalizálása érdekében fontos, hogy egészséges és kiegyensúlyozott étrendet fogyasszon, amely egészséges baktériumokat tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a bélrendszerére. Íme 5 egyszerű tipp, amit étkezés közben tartson szem előtt, hogy segítse a bélrendszerét az ételek megemésztésében.
- Vegyen kis falatokat az ételből, egyen lassan és alaposan rágja meg az ételeket.
- Üljön le evés közben. Az ízek, illatok és textúrák sokkal élvezetesebbek, ha tudatosabban fogyasztjuk őket.
- Ne fogyasszon nagy mennyiségű italt étkezés közben. Ez felhígítja az enzimeket és a gyomorsavakat, akadályozva az ételmaradékok kémiai lebontását.
- Figyeljen arra, hogy ne egyen túl sok laktóztartalmú ételt. A nem megfelelően megemésztett ételek tovább maradhatnak a tápcsatornában, ami emésztési, felszívódási és allergiás problémákat okozhat.
- Fogyassza étkezéseit és uzsonnáit rendszeres időbeosztásban, és kerülje a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást az étkezésekkel együtt a nap folyamán.