A tudósok és az egészségügyi szakemberek tudják, hogy egészséges bélrendszer nem lehet egészséges pajzsmirigy nélkül, és fordítva. Ezt nevezik az egészséges bél-pajzsmirigy tengelynek. A bél-pajzsmirigy tengely megfelelő működésének helyreállításához mindkét területről egyszerre kell gondoskodni. Nézzük meg, mit csinál a pajzsmirigy.
Mi a pajzsmirigy?
A nyak elején található pajzsmirigy létfontosságú az emberi test anyagcseréje, növekedése és érése szempontjából. Számos testi funkció szabályozásában segít azáltal, hogy állandó mennyiségű hormont bocsát ki a véráramba. Amikor a szervezetnek több energiára van szüksége, több hormon termelődik – például növekedési rohamok, terhesség vagy hidegben.
Pajzsmirigy túlműködés tünetei
Ha a pajzsmirigy túlműködik, azt pajzsmirigy túlműködésnek nevezzük. A hormonok túltermelődése számos tünetet okoz, amelyek a következők lehetnek:
- Hőhullámok
- Remegő
- Fogyás
- Hasmenés
- Hajhullás
- Idegesség
- Hiperaktivitás
- Érzelmi stabilitás
- Fáradtság
- Álmatlanság
- Nyugtalanság
- Potencia problémák
- Gyors szívverés
Ha a pajzsmirigy alulműködik, azt pajzsmirigy-alulműködésnek nevezzük. A testi funkciók lelassulnak, ha nem termelődik elég hormon. Ez az állapot lehet genetikai eredetű, vagy kialakulhat az élet folyamán. A pajzsmirigy alulműködés felnőtteknél gyakran fokozatosan alakul ki, és egy ideig észrevétlenül marad.
Idősebb embereknél a tüneteket gyakran nem ismerik fel, mivel összekeverik az öregedés normális jeleivel. A lehetséges tünetek a következők lehetnek:
- Energia veszteség
- Lassuló anyagcsere
- Túlsúlyos
- Koncentrációs nehézségek
- Mentális lassúság
- Székrekedés
- Hidegérzékenység
- Száraz bőr
- Depresszió
Hogyan hat a hormontermelés a bélrendszerre?
A pajzsmirigy három hormont termel: T3, T4 és kalcitonin, amelyek segítenek fenntartani a vér egészséges kalciumszintjét. A T3 és a T4 növeli az alapanyagcserét, és optimalizálja a kalóriaégetést, az anyagcserét, a pulzusszámot, a szexuális libidót, az energiát és a hangulatot.
Az egészséges bélbaktériumok egy bélszulfatáz nevű enzim termelésével segítik az inaktív T4 pajzsmirigyhormon mintegy 20 százalékának átalakítását a T3 aktív formájává. A bélben lévő káros és hasznos baktériumok közötti egyensúlyhiány, az úgynevezett bélrendszeri diszbiózis jelentősen csökkenti a pajzsmirigyhormonok prekurzorainak aktív T3-á történő átalakulását. Ez az egyik oka annak, hogy a rossz bélműködésű embereknek pajzsmirigy-tünetei lehetnek, de a laboreredményeik normálisak. A bélben lévő gyulladás szintén csökkenti a T3-at a kortizolszint emelésével.
A pajzsmirigyhormonok erősen befolyásolják a gyomor és a vékonybél szoros kötéseit is. Ezek a szoros kötések két sejt szorosan összefüggő területei, amelyek membránjai egymáshoz kapcsolódva alkotják a bél átjárhatatlan gátját, hogy a bél ne legyen „lyukas”. A T3 és a T4 bizonyítottan védi a bélnyálkahártya nyálkahártyáját a stressz okozta fekélyképződéssel szemben.
Végül, a lomha epehólyag akadályozza a máj megfelelő méregtelenítését, és megakadályozza a hormonok kiürülését a szervezetből. A pajzsmirigy alulműködés az epeáramlás csökkentésével károsítja az epehólyag működését.
Az egészséges bélrendszer fenntartása – Pajzsmirigy tengely
Az első lépés az egészséges bélrendszer felé mindig az, hogy kitaláljuk, mi okozza a működési zavart. Mint fentebb említettük, a pajzsmirigy alulműködés az egyik lehetséges ok. Más tényezők még jelentősebb szerepet játszhatnak. Lehetőségek lehetnek a gyomor alacsony savtermelése, fertőzések, diszbiózis, ételintolerancia (különösen glutén) és stressz.
A második lépés e tényezők kezelése és a potenciális kiváltó tényezők megszüntetése. A harmadik lépés a bélgát épségének helyreállítása. A pajzsmirigyhormonok alacsony termelése megnehezíti a bélrendszer gyógyulását, és a gyulladt vagy szivárgó bélrendszer szinte minden létező betegséghez hozzájárul, beleértve a pajzsmirigy alulműködést is. A bélrendszer helyreállítása gyakran az első és legfontosabb lépés.
7 módja a bél-pajzsmirigy egyensúly helyreállításának
Az egészséges életmód segíthet a bél-pajzsmirigy egyensúly helyreállításában. Ez az egészséges életmód a következőket foglalja magában:
- Napi 7-9 óra alvás
- A stressz csökkentése a túlzott érzelmi vagy fizikai stimuláció elkerülése révén.
- Egészséges táplálkozás sovány húsokkal, jó zsírokkal és gyümölcsökkel/zöldségekkel.
- Gluténérzékenység esetén a glutén kerülése
A kényes bél-pajzsmirigy egyensúly helyreállításának konkrétabb módjai a következők:
- Megfelelő mennyiségű jódot kell bevinni a táplálékkal. A jódozott konyhasó gyakran nem elegendő, mivel a pajzsmirigyhormon-termeléshez szükséges mennyiségnek csupán 10 százalékát biztosítja. Fogyasszon tengeri moszatot, tengeri halat, és használjon minőségi, természetes jódot tartalmazó tengeri sót.
- Olvassa el az élelmiszerek címkéjét, és kerülje a bróm fogyasztását. Különösen a pékárukban és a tésztákban használják. A bróm a jóddal versenyez a pajzsmirigyhormonok előállításában.
- Minimalizálja az olyan nehézfémeknek való kitettséget, mint a higany és az ólom. Igyon lehetőleg tisztított vizet.
DIGESTIVE+++ Segít helyreállítani a bél-pajzsmirigy egyensúlyt
Az alacsony pajzsmirigyműködés lelassíthatja az emésztési tranzitidőt, ami székrekedést és a gyulladások, fertőzések és felszívódási zavarok növekedését okozhatja. A székrekedés ronthatja a hormonok kiürülését és az ösztrogénszint emelkedését okozhatja, ami viszont növeli a pajzsmirigy-kötő reakciókat és csökkenti a szervezet számára elérhető szabad pajzsmirigyhormonok mennyiségét.
Sok fogyasztó arról számolt be, hogy a DIGESTIVE+++ enzimekkel, probiotikumokkal és prebiotikumokkal együtt elősegítette a bélműködés rendszerességét és segített az átmeneti székrekedésen.
- A probiotikus Bacillus coagulans az emésztőrendszerben él és szaporodik, hogy biztosítsa a jótékony baktériumok túlsúlyát. Segít a bélflóra egyensúlyhiányában és támogatja a bélgát funkciójának integritását.
- A prebiotikus keverék segíti a többi hasznos flóra együttélését.
- Az enzimkeverék segít lebontani a táplálékkal bevitt zsírokat és fehérjéket, ami támogatja az epehólyag zavartalan működését.
Ha először szedi a DIGESTIVE+++-t, kérjük, vegye figyelembe:
- A probiotikus előnyök megtapasztalásához legalább hat hónapig fogyassza a DIGESTIVE+++-t, hogy emésztőrendszerének esélyt adjon a normál bélflóra helyreállítására és a kórokozó flóra eltávolítására.
- Kerülje a feldolgozott cukrokat és szénhidrátokat, mivel ezek táplálják a kórokozókat a bélben. A probiotikumnak így nem lesz esélye segíteni a szervezetén.
- Ha a DIGESTIVE+++ kezdeti szedése után kellemetlen reakciókat tapasztal, adjon a szervezetének egy esélyt, hogy alkalmazkodjon a fogyasztás csökkentésével. Például több héten vagy egy hónapon keresztül minden második nap vagy kétnaponta bevehet egy lágyzselés kapszulát. Amint a szervezete alkalmazkodott, fokozatosan növelheti az ajánlott mennyiséget egy lágyzselés kapszulára étkezés előtt naponta egyszer vagy kétszer.
Ha fáradtnak, rosszkedvűnek vagy „nem egészen önmagadnak” érzed magad, ne nyúlj koffeintartalmú energiaitalokhoz vagy más átmeneti megoldásokhoz. Miért nem próbálja ki a 3 az 1-ben emésztést segítő étrend-kiegészítőt, amely elérhető – DIGESTIVE+++ – és nézze meg, hogy érez-e javulást?